W ramach konferencji zapraszamy na warsztaty:
- „Przetwarzanie danych GIS w ArcGIS Pro”
Warsztaty „Przetwarzanie danych GIS w ArcGIS Pro” pomogą uczestnikom opanować podstawowe techniki analizy danych geoprzestrzennych oraz wykorzystywanie prostych narzędzi dostępnych w ArcGIS Pro do skutecznej pracy z danymi geograficznymi. Dodatkowo, uczestnicy zdobędą wprowadzenie do użytkowania aplikacji ArcGIS Pro, co poszerzy ich umiejętności w zakresie praktycznego korzystania z tego narzędzia. Prowadząca: Sandra Topka
- „Portal Geostatystyczny jako narzędzie do wizualizacji danych”
Nowy Portal Geostatystyczny powstał w ramach projektu „Przestrzenne Dane Statystyczne w Systemie Informacyjnym Państwa (PDS)”. Portal umożliwia wizualizacje posiadanych przez statystykę publiczną danych oraz wyników analiz geostatystycznych. Zasoby te mogą być prezentowane w dogodnej formie graficznej (w tym przede wszystkim na mapach) przyspieszając własne analizy użytkowników i podejmowanie procesów decyzyjnych. Chcących nauczyć się przygotowywać ciekawe prezentacje kartograficzne – zapraszamy serdecznie do udziału w warsztatach w ramach konferencji.
- „Przyszłość badań geograficznych – perspektywa foresightowa”
Wśród warsztatów zaplanowanych do realizacji podczas I Warszawskiej Konferencji Geograficznej mamy także propozycję ze strony naszych wydziałowych badaczy i miłośników studiów nad przyszłością. Foresight to metodyczny proces budowania alternatywnych wizji przyszłości. Nasz warsztat foresightowy będzie okazją do grupowej i opartej na kreatywnych metodach (np. burza mózgów 635, metoda scenariuszowa) refleksji nad przyszłością badań geograficznych. Wychodząc od zestawu kluczowych trendów (takich jak np. zmiana klimatu, zastosowanie AI, starzejące się społeczeństwo, migracje klimatyczne), wspólnie zastanowimy, co w największym stopniu będzie determinowało kierunki badań geograficznych i jakie czekają nas – jako geografów – wyzwania z tym związane. Zapraszamy!
- „Podstawy QGIS dla nauczycieli”
Warsztaty, w których pierwszeństwo udziału mają nauczyciele. W miarę wolnych miejsc także inni chętni.
W ramach warsztatów Uczestnicy poznają różne źródła danych przydatnych do tworzenia własnych map, sposoby ich pobierania oraz metod wizualizacji w programie QGIS (opensource). Na koniec stworzymy kompozycję mapy gotową do wydruku. Prowadząca: dr Alina Gerlée (WGSR UW)