Założenia

Geografia w Polsce (tak fizyczna, jak i człowieka), aby pozostać konkurencyjną wobec innych dyscyplin nauki, musi dziś, bardziej niż kiedykolwiek, sprawnie reagować na wyzwania otaczającej rzeczywistości. Tylko przy takim założeniu geografowie będą słyszalni w debacie publicznej, a geograficzne kierunki studiów będą rekrutowały wielu dobrych studentów.

Wyzwań współczesności nie brakuje, a rodzą je z jednej strony dynamiczna teraźniejszość, z drugiej – niepewna przyszłość. W geografii fizycznej są to wszelkie zmiany w środowisku przyrodniczym, od kryzysu klimatycznego po katastrofę ekologiczną w Odrze. W geografii człowieka tyczy się to głównie reakcji na sytuacje kryzysowe (pandemia, wojna na Wschodzie), ale także umiejętnego planowania działań w obliczu podobnych zagrożeń.

Dostęp do coraz większej ilości danych przestrzennych i teledetekcyjnych staje się motorem rozwoju algorytmów geoinformatycznych do analizy tzw. Big Data i efektywnych sposobów wizualizacji kartograficznej, które wspomagają eksplorację danych i szukanie odpowiedzi na wiele pytań współczesnej geografii. Z kolei użyteczne wizualizacje kartograficzne są sposobem komunikacji wyników szerszemu gronu.

Być może remedium na powyższe wyzwania jest wciąż poszukiwana w geografii interdyscyplinarność, która z jednej strony leży u źródła jej klasycznego podziału, z drugiej stanowi rozległe obrzeża, na których styka się ona z innymi dyscyplinami. Celem naszej konferencji jest zebranie i porównanie doświadczeń polskich geografów, którzy prężnie działają na polu wymienionych wyzwań w skali Polski oraz całego globu, szukając nowych sposobów na badanie dynamicznej współczesności, próbując okiełznać wyzwania przyszłości, a także działając na płaszczyznach, w których różne subdyscypliny przenikają się ze sobą wypracowując nowoczesne rozwiązania.

Kogo zapraszamy na naszą Konferencję? 

Wszystkich zainteresowanych bieżącymi wyzwaniami geografii. Mamy nadzieję, że Konferencja ta stanie się nową przestrzenią spotkań dla osób z całej Polski, które w swojej pracy naukowej poruszają tematy ważne dla geografii. Wierzymy w to, że badania związane z geografią są dziś ważną odpowiedzią na kryzysy i wyzwania współczesnego świata.

Wiemy, że w ramach geografii, oraz dyscyplin jej pokrewnych i na jej pograniczu, w Polsce swoje badania prowadzi wiele znakomitych Badaczek i Badaczy. Chcielibyśmy, aby Warszawska Konferencja Geograficzna stała się forum dyskusji naukowej na najwyższym, światowym poziomie. Do uczestnictwa zachęcamy Geografki i Geografów jak również wszystkie osoby, których badania dotyczą problematyki geografii bliskiej.

Już teraz zachęcamy, do zarezerwowania terminu 19-21 września w kalendarzach, rejestrowanie się do czynnego udziału w konferencji oraz uprzejmie prosimy o dalsze rozsyłanie tej informacji do osób, które Warszawska Konferencja Geograficzna mogłaby zainteresować.